گروه معماری هشت

EN/FA
ساختمان مسکونی آبزن

ساختمان مسکونی آبزن

رتبه اول مسابقه طراحی نمای برتر شهرداری منطقه 17

موقعیت: تهران–منطقه 17

طراحی و اجرا: مهندسین مشاور هشت

کارفرما: آقای آبزن

کاربری: مسکونی

وضعیت: طراحی شده

تاریخ: دی 92

دیگر همکاران طراحی: الهام نوری ، سروناز افشار

در دی ماه 92 به درخواست شهرداری منطقه 17 مسابقه ای به منظور طراحی نما یک واحد مسکونی در سطح کشور برگزار گردید. هدف از طرح این موضوع ایجاد یک الگو طراحی در سطح بافت فرسوده تهران بود با رویکرد اعتلا سطح طراحی بافت قدیم تهران . بر این اساس مهندسین مشاور هشت بر آن شد که ایده های طراحی خود را در 5 دسته زیر مطرح نمایید:

  • 1 )هماهنگی با معماری طرح آشنای بومی تهران : برای حل این موضوع از مصالح آجر، فرم های مربع مستطیل و در نهایت تناسبات ایرانی استفاده گردید.
  • 2 ) افزایش حس تعلق :  هماهنگی هرچه بیشتر با بافت از لحاظ متریال، فرم و عملکرد و همچنین قابل نشانه گذاری بودن طبقات و در نهایت توجه به نیازهای روزمره مطابق با فرهنگ شهرنشینی ایرانیان باعث افزایش این حس میشود
  • 3) توجه به دید ناظر : قاب بندی پنجره ها و زاویه دار کردن برای ایجاد فضای سبز
  • 4) توجه به زلزله خیز بودن : با عدم استفاده از مصالح سنگین و آسیب رسان و همچنین به سمت داخل رفتن بخش اعظم نما کمک به جلوگیری از ریزش آور در هنگام وقوع زلزله.
  • 5) توجه به پایدار بودن طرح : وجود عقب نشستگی ها برای ایجاد سایه در تابستان و ایجاد فضای فیلتر در زمستان ، ایجاد قاب هایی جهت استفاده از انعکاس نور مناسب جنوب شرقی ، توجه به کاشت گیاهان متناسب با کاربری فضاها و سیستم آبیاری بدون اسراف! و همچنین ایجاد دیواره های حصیری متحرک جهت مطبوع شدن فضا و انعطاف پذیری بیشتر با نیازهای کاربران همه و همه سعی بر پایدار کردن ساختمان از لحاظ انرژی می باشد .