گروه معماری هشت

EN/FA/AR
اکنون

اکنـــــــــــــــــــــــــــــــنون

تهـــــــــــــــــــــران | پاسداران | 1400


پروژه در حالی برای ما تعریف شد که طبقات منفی آن (پارکینگ‌ها) ساخته شده بود. طرح قبلی پروژه توسط معماران دیگری و به صورت کلاسیک بود. اما کارفرما پس از چند سال توقف در اجرای پروژه نگرش متفاوتی را برای ادامه کار مطالبه می‌نمود.

روند طراحی پروژه را از مساله "معاصریت" آغاز نمودیم. دغدغه‌ای که کارفرما را وارد مساله طراحی کرده بود. منطقه پاسداران یکی از محله‌های اصیل تهران است که ساکنان آن عمدتا از قدیم تا کنون نسل به نسل در آن زیسته‌اند. گذر زمان و افزایش مهاجرت‌ها به تهران از یکسو و ارزشمند شدن هر یک متر آپارتمان از سوی دیگر باعث ایجاد تغییرات زیادی در معادلات محله‌ای شهر تهران، از بین رفتن محله‌های قدیمی و ایجاد محله‌هایی در قامت جدید شد.

در طراحی این پروژه سعی نمودیم تا در مقیاس فرهنگی جدید، با نگاه به ساختمان به عنوان یک شبه محله عمودی، به تعامل نسل‌ها در عین تفاوت‌های فرهنگی و سبک زندگی بپردازیم. ساکنان واحدها از پیش مشخص نبودند. سعی نمودیم طراحی واحدها به گونه‌ای باشد که امکان درون‌گرایی و برون‌گرایی به صورت انتخابی تا حدی برای استفاده‌کنندگان از فضا در هر کدام از واحدها میسر باشد. بنابراین در توزیع توده و فضا تلاش شد تا با تقسیم عرضی ساختمان به سه محور فرضی و لغزیدن مدول پایه در راستای محورها، فضاهای خصوصی، نیمه خصوصی-نیمه عمومی و عمومی به گونه‌ای در کنار هم قرار گیرند که ضمن حفظ حریم دید قابلیت استفاده از فضای باز و نیمه باز را داشته باشند و با کمک بازشوهای متحرک، آزادی عمل و پویایی بیشتری را در شرایط مختلف و برحسب نیاز در اختیار مخاطبان قرار دهند.

وجود فضاهای خدماتی متنوع همچون فضای بازی کودکان، فضاهای جمعی و چند عملکردی، کتابخانه، استخر، نمایشگاه، سالن همایش، فضاهای اشتراکی و .. فرصت‌های بیشتری را برای تعاملات بین ساکنان فراهم می‌کند. همچنین در فضای لابی یک گلخانه پیش‌بینی شد که ضمن پیوند فضای داخل و حیاط به لحاظ بصری، فضای مطلوبی را برای خلوت ، جلسات و ملاقات‌ها کوتاه مدت فراهم می‌کند.

سیستم سازه‌ای ساختمان بر اساس آکس ستون‌های قبلی و به صورتی طراحی شد که ستون‌های هم‌راستا در قامت دیوارهای برشی ایفای نقش کنند. این دیوارها ضمن ایفای نقش سازه‌ای می‌‌توانند با تفکیک حریم‌های دید، محرمیت بیشتری را برای فضای باز واحدها به وجود آورند.


کاربری: مسکونی

موقعیت: تهران – خیابان پاسداران

معمار مسئول : شهاب احمدی - ایمان هدایتی

مدیر تیم طراحی : علی احمدی

تیم طراحی: آیدا رستگار، عطیه ترابی، فاطمه غفوری

گرافیک و ارائه: نیلوفر محمدزاده

زیربنا: 900 متر مربع

سال : 1400

 وضعیت: طراحی شده