گروه معماری هشت

EN/FA/AR
مجموعه یادمان پرفسور حسابی

مجموعه  یادمان پرفسور حسابی

تفـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــرش | 1395


فصول زندگي استاد را ورق زديم و گنج هاي فراوان يافتيم ، او پيش از آن كه پدر علم فيزيك باشد، استادی بلندمرتبه بود كه در پيچ و خم و فراز و فرود مسير زندگي، راه بسيار پيمود تا در جستجوي حقيقتي بي نهايت ، پله هاي صعود را بپيمايد. حقيقتي از نور كه سايه اش همواره بر مدار هستي گسترده است. در اين راه رموزي از هستي در شكافت. او به سايه ها رسيد، سايه هايي از نور که مجازي از حقيقتي همواره تابان است. نوري هستي بخش كه باغ وجودش را همواره تطهير مي كند.

تمام جهان از حركتست و چون هر جلوه اي كه از حركتست مجازي است ، پس تمام عالم ماده مجازيست. هر حركتي نياز به محرك و عامل جهت دهنده دارد. او با آگاهي حركت كرد و به فركانس بينهايت رسيد، جايي كه به قول استادش طول موج صفر مي شود و فقط يك روزن در مقابل ديده مي شود. وي روزني از آگاهي ساخت كه راه را براي ادامه دهندگان مسيرش روشن مي كند.

خواسته ی برگزار کنندگان مسابقه این است که در کنار طراحی مقبره پروفسور حسابی ، یک فضای باز شهری جهت تعاملات اجتماعی مردم تفرش ایجاد شود.

در جهت پاسخگویی به این نیاز، ابتدا باید تعریفی از فضاهای باز شهری ارائه داد. این فضاها، جایی است در جهت گردهم آمدن مردم ،برقراری ارتباط با یکدیگر و گذران اوقات فراغت . در حالی که ما در کنار مقبره شخصیت برجسته ای مانند دکتر حسابی نیاز به فضایی داریم که ضمن پاسخ به نیازهای گفته شده ،افراد را به تفکر و تامل دعوت کند و فرصتی بوجود آورد تا افراد یک تجربه ی عمیق از ارتباطی معنوی با طبیعت بدست آورند. 

همچنین خواسته شده که مقبره فعلی حفظ شود. مقبره ای که توسط خود استاد حسابی ساخته شده و ازین حیث دارای اهمیت والایی است. (هرچند که طبق تحقیقات ما و بازدید از موزه پروفسور حسابی در تهران، طرح ارائه شده توسط ایشان تلفیقی از مبانی فیزیک و معماری ایرانی بوده که مغایرت هایی با بنای ساخته شده فعلی دارد.)

پاسخ به نیازهای خواسته شده:  ساخت و احیای مقبره فعلی، ایجاد فضایی شهری جهت رویدادهای شهری تفرش، ایجاد زمینه ای برای دانشجویان ،نخبگان و پژوهشگران جهت پژوهش و نوآوری(آنچه که استاد همیشه تاکید می فرمود) .

طراحی مقبره:

کجا ؟...... تفرش

برای چه کسی؟........پروفسور حسابی

تفرش:

 • یکی از 3 باغ شهر استان مرکزی است.
 • دارای معماری غنی و بناهای ثبت شده ملی است. شش ناو از قدیمی ترین و معرف ترین این بناهاست.
 • چهارطاقی هایی از زمان زرتشتیان دارد از جمله چهارطاقی کبوتران.
 • شخصیت های معروفی در تاریخ، اهل تفرش بوده اند. از جمله نظامی گنجوی شاعر قرن ششم

پروفسور حسابی:

 • پروفسور محمود حسابی تنها با عنوان " پدر فیزیک ایران " در بین مردم شناخته شده است. در حالی که فیزیک تنها بخشی از زندگی پر فراز و نشیب ایشان محسوب می شود.
 • استاد ،با طبیعت ارتباط عمیقی داشت، که این امر هم از سبک زندگی و مسافرت ها ی ایشان که در زندگینامه اش آورده شده، هم از حال و هوای منزل ایشان در تهران که مملو از گیاهان متنوع است و هم از ظاهر مقبره موجود در تفرش قابل درک است.
 • پروفسور حسابی با شعر و موسیقی سنتی ایران ، و موسیقی کلاسیک غرب، به خوبی آشنا بود، و در نواختن نی ،ساز دهنی ،ویولن و پیانو، تبحربه داشت.
 • استاد در دوران کودکی بخاطر شغل پدرش ،از ایران رفته بود و بخاطر اتفاقات بعد از آن تا دوران جوانی به ایران باز نگشت. اما در تمام این سالها هرگز ایران و خانه ی پدری خود را فراموش نکرد و همین دلیلی بر بازگشت ایشان به ایران شد.

از سوی دیگر سیر زندگی ایشان بسیار تامل برانگیز است:

 • 1281 در خانه پدری در تهران به دنیا آمد.
 • در هفت سالگی به بیروت رفت. پدر ترکشان کرد و سختی های باورنکردنی کشیدند.
 • به مدرسه رفت و پس از آن رشته های تحصیلی مختلفی خواند از جمله: عمران، ستاره شناسی، پزشکی و ...
 • فیزیک : علاقه و استعداد اصلی خود را کشف کرد و نقطه عطف زندگی او گشت.
 • به ایران بازگشت .افتخارات و روندهای جدید و همراه با رشد زیاد را در ایران ایجاد کرد.
 • در سال 1371 از دنیا رفت.
 • پس از ایشان همچنان راهشان ادامه دارد...

برنامه فیزیکی این مجموعه شامل 4 بخش اصلی شامل :

1. بخش تعاملات اجتماعی ، در غالب پارک شهری شامل: ایوان شعر و شهر ، ایوان علم و اندیشه، فضایی برای نمایش های آئینی، کیوسک راهنمای گردشگران. 2. بخش آرامگاه پروفسور حسابی شامل : سرای پدری (شامل گالری عمر، ایوان خانه پدری و گالری نور) ، گالری فیزیک، مسیر رسیدن به آرامگاه، مقبره پروفسور حسابی. 3. بخش هم اندیشی علم و فرهنگ ، شامل : کتابخانه ، پژوهشکده ،بنیاد نخبگان ،هم اندیشی نخبگان و دانشجویان، فروشگاه محصولات فرهنگی. 4. فضاهای جانبی شامل : کافه رستوران ، آمفی تئاتر، کاربری اداری در بنیاد نخبگان موجود در سایت پروژه .


...برآن شدیم تا با ایجاد حریم امنی چون باغ، جلوه گاهی بسازیم برای گنج پنهانی...


کاربری: فرهنگی

موقعیت: تفرش

تیم طراحی: دفتر معماری هشت

وضعیت: طراحی شده

تاریخ: 1395