گروه معماری هشت

EN/FA
ویلا گشایش

ویــــــــــــــــــــلا گشایـــــــــــــــــــش

چهارمحال بختیاری | شوآرز | 1400


چهارمحال بختیاری - لردگان - روستای شوارز

« . . دمای هوا ۱۲- درجه سانتیگراد، وضعیت هوا ابری همراه با بارش سنگین برف گزارش شده و مسیرهای ارتباطی تا اطلاع ثانوی مسدود می‌باشند . . » 

گزارش بالا وضعیت هوای یک روز زمستانی از منطقه شوارز میباشد. جایی که زمین  پروژه در آن قرار دارد و کارفرما میخواست در بخشی از آن که مشرف به رودخانه بود ویلایی بسازد.

پیچیدگی توپوگرافی و بستر کوهستانی پروژه و نبود فضای قابل ساختِ کافی برای تامین نیازهای درخواستی کارفرما از چالش های اساسی پروژه بودند. موضوع دیگر روش اجرا و ساخت پروژه در این منطقه بود که به دلیل دور بودن از شهرهای اصلی و نبود نیروی ماهر و مقیم مسأله ای مهم و اساسی بود.

کارفرما از پروژه برنامه و کیفیتهایی را مطالبه مینمود که به فضایی بیش از ظرفیت فعلی سایت پروژه نیاز داشت. به این ترتیب تصمیم گرفتیم پروژه را در قالب یک ماژول فعال و قابل انعطاف تعریف کنیم. جعبه ای پویا که اجزایش همچون اجزای یک ماشین، قابلیت باز و بسته شدن داشته باشد و بتواند محدودیتهای ابعاد زمین را با باز شدن لبه های بیرونی به نفع فضای قابل استفاده ی پروژه جبران کند. به این ترتیب با تبدیل دیوارهای سبک جانبی به کفِ قابل استفاده، تراسهایی معلق ایجاد شد که میتوانست ضمن افزایش حجم ویلا در زمانهای مورد نیاز، چشم اندازهای طبیعی منطقه را در جهات دلخواه بسته به انتخاب مخاطب عرضه کند. پویایی جداره ها، ضمن کنترل حجم و شفافیت فضا امکان کنترل نور و دما در تابستان و زمستان را برای مخاطب ایجاد میکرد. در ادامه تصمیم گرفتیم سقف را شیبدار و انتهای جعبه را عریض تر کنیم تا بتوان از ظرفیت‌هایی فرمی ایجاد شده در جهت افزایش عمق دید به سمت بستر بکر طبیعی و کنترل نور استفاده کرد.

برای اجرای پروژه پیشبینی کردیم که همه اجزای تشکیل دهنده فضا را به صورت پیش ساخته با مکانیزم‌های ساده، قابل حمل و قابل اتصال بسازیم و پس از حمل قطعات به فضا در مدتی کوتاه و در قالب یک تیم بومی، اجزای ویلا را به هم متصل و الحاق کنیم.


کاربری: مسکونی

موقعیت: چهارمحال بختیاری، روستای شوآرز

کارفرما: یوسف نوروزی

تیم طراحی: نیلوفر محمدزاده، شهاب احمدی، ایمان هدایتی، علی احمدی

گرافیک: هشت استودیو

مساحت : 180 متر مربع

وضعیت: طراحی شده

تاریخ: آذر 1400