گروه معماری هشت

EN/FA/AR
کردان ویلا

طراحی پروژه به شرکت دیگری واگذار شده بود اما به دلیل عدم رضایت کارفرما از طرح های قبلی کار به دفتر ما معرفی شد. زمین در یکی از شهرک های اطراف کردان واقع شده بود و از خواسته های کارفرما در طراحی، ایجاد یک استخر مناسب و بیشترین فضای سبز ممکن در سایت بود.

استراتژی کلی ما برای طراحی اینطور شکل گرفت که ویلا را به انتها برده و مساحت باغ جلوی آن را به حداکثر ممکن برسانیم. با این کار استخر می بایست در جلوی ویلا قرار می گرفت. حجم ویلا را به صورت L شکل در نظر گرفتیم تا هم نور بیشتری برای فضاهای داخلی تأمین شود و هم حریمی برای استخر جلوی خود ایجاد کند. اما استخر همچنان محرمیت لازم را نداشت. پس آنرا یک طبقه پایین بردیم. با این کار هم حریم کاملی برای استخر ایجاد شد و هم فضای زیر زمین که بلا استفاده مانده بود به یک فضای دنج، با کیفیت فضایی متفاوتی تبدیل شد. در کنار استخر، فضایی تمام شیشه جهت بازی بیلیارد و آتش گاهی جهت گرم کردن محافل دورهمی در شب های سرد زمستان و در نهایت مکانی آرام با نگاهی به افق آسمان طراحی شد. بر این اساس حرکت از ابتدای باغ شروع می شد و با گذشتن از کنار آتشدان های سنگی از روی پلی معلق گذشته و به ورودی می رسید.

در طراحی داخلی، سادگی طراحی حجم و نما را رعایت کردیم. برای رفتن به طبقه بالا، پله را به صورت دکوراتیو حول شومینه چرخاندیم تا هم باعث ایجاد فضایی دنج در نزدیکی شومینه شود و هم تجربه ای متفاوت از سیر طبقه اول به دوم داشته باشیم. با ایجاد کنسولی در سقف طبقه دوم، تراسی بزرگ در این طبقه و احساس معلق بودن زیبایی در حجم بنا ایجاد کردیم. در فضای پشت ویلا باربیکیو را کنار آشپرخانه در نظر گرفتیم و زمینی ماسه ای و یک تاب برای بازی کودکان


کاربری: مسکونی

موقعیت: ایران - کرج

کارفرما: آقای کریمی

تیم طراحی: مهندسین مشاور هشت

مساحت: 350 مترمربع

وضعیت: طراحی شده

تاریخ: شهریور94